Pivní sýr

Autor receptu Láďa Hruška

Pivní sýrGurmánský experimentátor Láďa Hruška se dnes pustil do pivního sýra. Pivní sýr je oblíbená lahůdka mnoha z nás a nyní si ji můžeme udělat i doma.

Láďa pivní sýr vyrobil podle domácího receptu, sýr se hodí třeba na tmavý chléb a nebo například na topinky.

Ingredience na pivní sýr:

 • 2 kostky měkkého tvarohu v pozlátku
 • 1 hrnek piva
 • 1 lžička soli
 • 1/2 lžičky kmínu
 • 1/2 lžičky mleté papriky
 • špetka pepře

Jak na to?

Opět je příprava snadná jako facka. Obě kostky měkkého tvarohu dejte do mísy, osolte, přidejte papriku, kmín a pepř. Koření s tvarohem důkladně promíchejte. Až budete mít promícháno, zalijte pivem a opět promíchejte.

V tuto fázi máte výbornou pivní pomazánku – pokud byste náhodou nevydrželi :-)

Pokud ale vydržíte, pojďte v přípravě dál – vyklopte sýr do hlubokého talíře a přikryjte pokličkou a nebo ještě lépe potravinovou fólií. Sýr nechte při pokojové teplotě 4-5 dnů odpočívat a hlavně zrát. Výsledkem je vrásčitý až narůžovělý sýr. Po 4-5 dnech fólii odklopte a sýr pořádně promíchejte vidličkou.

Pivní sýr servírujte nejlépe na tmavý chléb či topinky posypané jarní cibulkou nebo pažitkou, popř. klasickou cibulí. Dobrou chuť!

A rada na závěr: Používejte zásadně pozlátkové tvarohy, jsou osvědčené, tvarohy z vaniček neuzrají.

Pivní sýr

Dobrý recept? Dejte mi like a sdílejte ho :-)

O autorovi

Hruška

Ladislav Hruška je reportér a moderátor televize TV NOVA. Znáte ho především jako Potravinového inspektora a nyní ho můžete vídat v roli "kuchaře" amatéra v titulu Levně a chutně, kde ukazuje jednoduché a levné recepty.

Sdílejte náš recept přátelům!

 • Delicious
 • Digg
 • Newsvine
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Technorati

Vaše komentáře k receptu

 1. lude k janecek říká: 8.9.2014

  Nic noc pouzili jsme vse dle navodu i tvaroh z stribra a vypada to podezrele a chutna takytak…po 4 dnech… Vsem dobrou chut ..i kdyz co je mi po vasi chuti…

 2. Milan Vachulka říká: 14.9.2014

  Tento pivní sýr už vyráběli naše babičky.Třeba ta moje ,,sýr ještě převářela,, a můžu říct,že chut byla skvělá.

 3. Václav Mervart říká: 22.9.2014

  Pokud vím, už pěkných pár desetiletí máme mezinárodní metrickou soustavu měr a vah. V této soustavě neexistují měrné jednotky jako: hrnek, panák, zboží v obalu atd. Je mi jasné, že v receptu není možno uvádět údaje o firmě (reklama), ale normálně dosažitelné údaje v oficiálních normách – to nic neprozrazuje. K výrobě pivního sýru podle uváděného receptu: Marná snaha – i při hledání optiomálních dávek ingrediencí mi v konečné fázi vznikl pěkný blivajs a šel tedy zákonitě do splachvače.
  To je snad jediná výtka vůči páně Hruškových receptů mám. Proto mu přeji hodně zdaru v hledání dalších chutných receptur. Mnoho úspěchů přeje Ing.Mervart

  • J. Drábek říká: 26.1.2015

   Máte naprostou pravdu pane Mervarte, jsem technik tedy si myslím, že mi převody měr nedělají problémy, pokud ze jední o měrovou soustavu SI, která vznikla v roce 1960 ze soustavy metr-kilogram-sekunda. V Č máme povinnost používat soustavu jednotek SI ze zákona č. 505/1990 Sb. ze dne 16. listopadu 1990 a souvisejísích. Má to však jeden háček, toto platí pro subjekty a orgány státní správy, což asi pan Hruška nebude. Nicméně se sluší, uvádět dávkování v receptech v konstantních jednotkách a tou jednotka „hrnek“ rozhodně není. Hrnků je na světových trzích bambilion a ja já mám sakra vědět, který hrnek má autor doma?
   K Samotnému receptu, je to prastarý recepr, podle kterého jsem onen sýr jedl již před 64 lety. Od počátků výroby chemického mléka, které nezkysne, ale zhořkne, jsem se o výrobu nepokusil, p. Hruška mi oživil vzpomínky a já teď čekám, zda se to povede. K dávkování, žádné trnky, jen trochu mléka, aby pomazánka nebyla příliš hustá.

   • kukr říká: 1.6.2015

    Když použijete normální selský rozum a jednotku „hrnek“ budete brát jako poměrnou část, tak to určitě nebude problém ;-)

    • karl říká: 10.8.2015

     no tak to si rád přečtu.

 4. adam říká: 24.9.2015

  ahoj pratele,kolik obsahuje 250 ml. hrnek gramu? Je to treba 170 g hrube mouky,135 g hladke mouky , 170 g krupice,100 g ovesnych vlocek, 250 g ryze, 145 g maku, 250 g sadla, masla, nebo tuku , 230 g oleje ,245 g vody, 250 g mleka, preji vsem hodne stesti pri vareni zdravi vas adam z WIDNE

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry

Přidat komentář